Jagodzianki

jagodzianki; bułeczki z jagodami; drożdżowe; bułeczki drożdżowe; drożdżówki z jagodami

Jagodzianki to wypiek, którego zdecydowanie nie może zabraknąć w czasie sezonu jagodowego. Pyszne, mięciutkie bułeczki drożdżowe z jagodowym nadzieniem i lukrem to chyba najpopularniejszy sposób wykorzystanie jagód. Jeśli nigdy jagodzianek nie robiliście i macie obawy, to zupełnie niepotrzebnie. Ich przygotowanie jest bardzo proste i poza wyrastaniem ciasta drożdżowego, zajmuje krótką chwilę.

jagodzianki; bułeczki z jagodami; drożdżowe; bułeczki drożdżowe; drożdżówki z jagodami

 

Jagodzianki

ciasto

650 g mąki
150 g cukru
szczypta soli
7 g suchych drożdży
130 g masła
250 ml mleka
1 jajko

nadzienie

400 g jagód
4 łyżki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej

 

Zaczynamy od przygotowania ciasta. Masło rozpuszczamy z mlekiem i cukrem, zostawiamy do przestygnięcia. Mąkę mieszamy z solą i drożdżami. Dodajemy jajko i łączymy lekko z mąką. Powoli wlewamy letnie mleko z masłem. Wyrabiamy zwarte ciasto przez ok. 10 minut. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą odpowiedniej końcówki do miksera. Ciasto będzie delikatnie klejące, ale powinno ładnie odchodzić od miski i rąk. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.

Jagody przebieramy, myjemy i zostawiamy na kilka minut do odsączenia na sitku. Dodajemy cukier i mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy aż mąka przykryje wszystkie jagody.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 16 równych porcji. Z każdej porcji formujemy kulę, którą następnie rozgniatamy na placek. Na środek placka wykładamy sporą łyżkę nadzienia z jagód i delikatnie sklejamy. Ostrożnie formujemy w rękach lekko podłużną bułeczkę. Zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 minut.

Nagrzewamy piekarnik do 200C. Bułeczki pieczemy 10-12 minut, aż będą złotobrązowe. Wyjmujemy i studzimy, a po wystudzeniu możemy polać lukrem.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

admin