Tarta kokosowa

tarta z kremem kokosowym

Spontaniczna, prosta tarta kokosowa. Tak można w skrócie ją opisać. Powstała z potrzeby chwili i wielkiej ochoty na coś kokosowego. Tarta, która miała być pierwotnie sernikiem, ale w dniu pieczenia okazało się, że nie mam w domu ani grama sera. Były za to wiórki kokosowe i biała czekolada.

Powstała więc super prosta tarta z kokosowym kremem. Byłby jeszcze prostsza, gdyby zastąpić kruchy spód kruszonymi ciasteczkami kokosowymi. Miałam taki pomysł, ale oczywiści nie miałam ciasteczek. A właściwie miałam tylko orzechowe, które szczerze mówiąc wolałam po prostu zjeść.

Tarta jest mocno kokosowa i nie za słodka. Jak być może zauważycie cukier w kremie pochodzi tylko z czekolady i moim skromnym zdaniem więcej go tam nie potrzeba. Mleczko kokosowe musi przed ubijaniem poleżeć w lodówce przynajmniej 24 godziny, a najlepiej nieco dłużej. Wtedy rozdzieli się na gęstą śmietankę i wodę. Śmietankę ubijamy do kremu, a wodę zostawiamy i używamy np. do koktajlu czy owsianki.

kokos tarta

tarta kokosowa prosta

prosta tarta

prosta tarta z kokosem

 

Tarta kokosowa

kruche ciasto

100 g zimnego masła
120 g mąki
30 g cukru
40 g wiórek kokosowych
1 łyżka zimnej wody

krem kokosowy

1 puszka mleka kokosowego (schłodzona w lodówce przynajmniej 24 godziny)
100 g białej czekolady
1 łyżka masła
80 g wiórek kokosowych

 

Nagrzewamy piekarnik do 180C. Przygotowujemy podłużną formę do pieczenia o wymiarach ok. 10 x 30 cm.
Z podanych składników zagniatamy kruche ciasto. Wykładamy nim formę do tarty i nakłuwamy widelcem. Przykrywamy folią aluminiową, obciążamy np. suchym ryżem lub fasolą. Pieczemy przez 20 minut. Po tym czasie delikatnie zdejmujemy folię z obciążnikami i pieczemy jeszcze przez 10 minut. Studzimy całkowicie.

W międzyczasie przygotowujemy krem. Otwieramy schłodzoną puszkę z mlekiem kokosowym i delikatnie wyjmujemy łyżką gęstą „śmietankę” kokosową. Ubijamy ją przez kilka minut, aż zacznie przypominać bitą śmietanę. Czekoladę rozpuszczamy z masłem. Dodajemy do śmietanki kokosowej i dokładnie mieszamy. Na koniec wsypujemy wiórki kokosowe i mieszamy.

Tak przygotowany krem wykładamy na upieczone i wystudzone ciasto. Wyrównujemy, posypujemy wierzch wiórkami kokosowymi i schładzamy w lodówce przez co najmniej kilka godzin.

 

 

admin

7 Comments

  1. Piękna, minimalistyczna tarta… Sama uwielbiam kokosowy smak, choć nie lubię wiórek kokosowych 😉 i czaję się na podobną formę od dłuższego czasu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.