Pełnoziarnisty chleb żytni na zakwasie

chleb na zakwasie

Ostatni post był w całości poświęcony temu, jak wyhodować swój własny zakwas żytni. Kiedy minie już przynajmniej tydzień troskliwej opieki nad zakwasem możemy upiec pierwszy chleb żytni na zakwasie.

Upieczenie domowego chleba nie jest wbrew ciągle powszechnej opinii trudne, ani nawet pracochłonne. Chleb pełnoziarnisty musi jednak wyrastać trochę dłużej niż zwykłe pieczywo drożdżowe. Zwłaszcza przy pierwszych wypiekach, kiedy zakwas jest jeszcze młody, może to zająć nawet 3-4 godziny. Dlatego dobrze jest wtedy dodać do ciasta odrobinę suchych drożdży, które wspomogą zakwas.

Kiedy zakwas żytni osiągnie już słuszniejszy wiek i nabierze mocy, chleb będzie wyrastać znacznie szybciej, a dodatek drożdży będzie zupełnie zbędny. Ciasto na pełnoziarnisty chleb trochę różni się od drożdżowego pieczywa, czy nawet od jasnego pieczywa na zakwasie. Jest cięższe, bardzie zbite. Jednak po odpowiednim czasie wyrastania powinno ładnie urosnąć i wypełnić się pęcherzykami powietrza. Wierzch wyrośniętego ciasta zazwyczaj jest malowniczo popękany.

Dzisiaj dzielę się z Wami moim ulubionym, zupełnie podstawowym przepisem na pełnoziarnisty chleb żytni na zakwasie. Czasami go modyfikuję dodatkami smakowymi, lub innymi kombinacjami różnych mąk, ale gdy mam na szybko upiec chleb, zawsze sięgam właśnie po tą recepturę.

chleb żytni

zakwas chleb

chleb żytni na zakwasie

chleb razowy

Chleb żytni na zakwasie

200 g aktywnego zakwasu żytniego
300 g mąki żytniej pełnoziarnistej
200 g mąki chlebowej
1 łyżeczka soli
2 łyżki oliwy z oliwek
ok. 250 ml ciepłej wody
1 łyżeczka drożdży (opcjonalnie przy młodym zakwasie)

 

Aktywny zakwas łączymy z mąką żytnią i mąką chlebową. Dodajemy sól, drożdże (jeśli używamy), oliwę i dokładnie mieszamy. Powoli wlewamy ciepłą wodę, aż ciasto będzie miało odpowiednią konsystencję do zagniatania.  Wyrabiamy ciasto ok. 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne.

Wyrobione ciasto obsypujemy mąką. Przekładamy je do formy, w której będzie pieczone, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 2-3 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Nagrzewamy piekarnik do 200 C. Spryskujemy chleb wodą. Pieczemy przez ok. 50 minut.

 

 

 

admin

2 Comments

  1. Mąka chlebowa to nie pełnoziarnista więc trudno ten chleb takim nazwać. Ja piekę na własnym zakwasie od ok. 4.5 roku, od kilku miesięcy z mąki organicznej Dunany Flour w pobliżu Droghedy w Irlandii. Mąka pełnoziarnista mielona przez farmera Andrew za własnoręcznie zrobionych żarnach. Jest to bardzo ciężkie i kilkanaście bochenków wylądowało w kuble ale teraz piekę do 50 i więcej tygodniowo gdyż przypadkowo wpadłem po uszy dając ogłoszenie na pchlim targu. Mam kilkuset chętnych na chleb i pracując nie mam czasu napiec tyle. Da się upiec chlem z mąki 100% pełnoziarnistej jak to miało miejsce kilkaset lat temu zanim wynaleziono sita do mąki oraz jej wybielanie i odrzucanie tego co w niej najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.