Pełnoziarniste mini pizze

zdrowa pizza
pizza na pełnoziarnistym spodzie

Pizza to jedna z tych rzeczy, które nauczyłam się kochać w przeciągu ostatnich lat. Gdy zaczęłam częściej przygotowywać ją w domu odkryłam, że to w zasadzie jedno z moich ulubionych dań. Dziś ciasto na pizzę robię już na oko i za każdym razem się udaje. Pizza to też, obok tarty, świetne rozwiązanie na pozbycie się resztek jedzenia zalegających w lodówce. Wystarczy wyłożyć je na ciasto, upiec i pyszny obiad gotowy. Tym razem przygotowałam mini pizze w dwóch wariantach smakowych. Pierwsza była z pomidorami fetą i tymiankiem. Na drugą położyłam pomidory, łososia, szałwię, a także surowe jajko, które pięknie ścięło się w trakcie pieczenia.  

 

łatwa i zdrowa pizza
pizza na diecie
łatwa i zdrowa pizza

 

Pełnoziarnista pizza

(na 4 średnie pizze)

ciasto na pizzę
180 g mąki żytniej pełnoziarnistej
120 g mąki pszennej chlebowej
1 1/2 łyżeczki drożdży instant
1/4 łyżeczki soli
3-4 łyżki oliwy z oliwek
ok. 200 ml ciepłej wody

dodatki do pizzy
ser feta
pomidory
łosoś wędzony
jajka
tymianek
szałwia

Na początek przygotowujemy ciasto na pizzę. Mieszamy ze sobą obie mąki, drożdże i sól. Dodajemy oliwę z oliwek, a następnie powoli i stopniowo wlewamy ciepłą wodę wyrabiając ciasto, aż będzie miało odpowiednią, elastyczną konsystencję. Przykrywamy ściereczką i podstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.
W międzyczasie przygotowujemy dodatki do pizzy. Kruszymy ser feta, pomidory kroimy w plastry, a łososie dzielimy na mniejsze kawałki.
Nagrzewamy piekarnik do 200 C. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 równe części i każdą z nich rozwałkowujemy cienko. Na dwóch pizzach układamy pomidory, pokruszona fetę oraz gałązki tymianku. Na dwóch pozostałych wędzonego łososia, pomidory, szałwię oraz wbijamy po jednym jajku. Pizze pieczemy przez 10-15 minut.

Whole wheat pizza

(makes 4 small pizzas)

pizza dough
180 g whole wheat rye flour
120 g all purpose flour
1 1/2 tsp dry yeasts
1/4 tsp salt
3-4 tbsp olive oil
about 200 ml warm water

additions
feta cheese
tomatoes
smoked salmon
eggs
thyme
sage

We begin with preparing pizza dough. Combine both flours with yeasts and salt. Add olive oil, and then start slowly pouring warm water kneading the dough until firm and elastic. Cover with kitchen cloth and place someplace warm for about 1 hour until double in volume.
Meanwhile, prepare remaining pizza ingredients. Crumble feta cheese, slice tomatoes and divide salmon into smaller pieces.

Preheat oven to 200C (392F). Divide dough into 4 equal pieces and roll each one out thinly. On two pizzas place feta cheese, tomatoes and thyme, and on another two smoked salmon, tomatoes, sage and crack in one egg at each. Bake for 10-15 minutes.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

admin

 • Ciekawa alternatywa. Do zrobienia na jedno ze śniadań na koniec lata.
  Pozdrawiam
  A.

 • Jakie one ładne<3

 • Evi

  Jeszcze smaki lata u Ciebie, pysznie 🙂

 • Troszkę zdrowia, ciekawie 🙂
  Czasami lubię zjeść coś takiego, ale jednak jeśli decyduję się na pizzę to już taką z prawdziwego zdarzenia 😀

 • Anonymous

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.