środa, 27 listopada 2013

Galette z orzechami i gruszką

Pear and walnut galette 
Scroll down for recipe in English 
Ta pyszna tarta (zwana też galette) długo musiała czekać na swój debiut. Sporo czasu upłynęło od kiedy mignęła na Fb, tuż przed pieczeniem. Potem pojawiły się inne rzeczy, które "musiały" znaleźć się tu przed nią i tak się to wszystko odwlekło.

Ostatnio częstotliwość publikowania nowych postów spadła, bo miałam zajęte weekendy, kiedy to zazwyczaj oddaję się przygotowywaniu smakołyków, fotografowaniu i próbom zjedzenie jedynie racjonalnej, niedużej ich porcji. Nie zawsze wychodzi. Jeśli jesteście ze mną na Fb, do czego oczywiście zachęcam, to wiecie, że ostatnie weekendy spędziłam na kursie fotografii reklamowej, gdzie miałam okazję popracować w prawdziwym studiu, z prawdziwym, profesjonalnym oświetleniem i nauczyć się, jak fotografować różne, mniej lub bardziej dziwne, rzeczy. Na warsztat braliśmy min. butelki z alkoholem, tubki z klejami, perfumy, opakowane w folię słodycze, biżuterię, jedzenie. Bawiliśmy się też z akwarium tworząc zdjęcia produktów z efektem wrzucania do wody. Ostatni dzień był dla mnie najbardziej kosmiczny, bo była to fotografia mody, czyli sesja z udziałem modelki. Dla osoby, której modele z reguły żywe nie są, nie ruszają się i nie pozują same z siebie, było to doświadczenie niecodzienne, ale też bardzo ciekawe i pouczające.

Okazało się, że praca w studiu jest nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim trudna i bardzo wymagająca fizycznie. Do domu wracałam na obolałych nogach i już nie było mowy o gotowaniu czegokolwiek. Tak więc teraz jest najlepszy czas, żeby pochwalić się archiwalną tartą orzechową z gruszkami. 
Składniki:

kruchy spód:
70 g orzechów włoskich
200 g mąki
100 g zimnego masła
1 jajko
50 g cukru

nadzienie:
50 g orzechów włoskich
80 g cukru
4-5 średniej wielkości gruszek, obranych i pokrojonych na mniejsze kawałki

Zaczynamy od przygotowania spodu. Orzechy prażymy na suchej patelni, studzimy i mielimy. Mieszamy z mąką i cukrem. Dodajemy masło i siekamy do połączenia się. Wbijamy jajko i szybko zagniatamy ciasto. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 min.
Aby przygotować nadzienie prażymy orzechy na suchej patelni, studzimy i mielimy razem z cukrem. Ciasto wyjmujemy z lodówki, kładziemy na papierze do pieczenia i rozwałkowujemy na okrąg o grubości ok. 5 mm, zostawiając nierówne brzegi. Połowę mieszanki cukru i orzechów wykładamy na ciasto, zostawiając ok. 3-4 cm wolnego miejsca od brzegów. Na to układamy kawałki gruszek, które posypujemy resztą mieszanki orzechowej. Zawijamy brzegi do środka.
Pieczemy w 180 C przez 30-35 minut.
In English:
Ingredients:

crust:
70 g walnuts
200 g all purpose flour
100 g cold butter
1 egg
50 g sugar

filling:
50 g walnuts
80 g sugar
4-5 medium size pears, peeled and cut into smaller pieces

We begin with making the crust. Toast walnuts on dry pan, cool down and blend. Combine with flour and sugar. Add butter and blend until breadcrumbs consistency. Add egg and quickly knead. Cover with plastic wrap and refrigerate for 30 minutes.
To make filling, toast walnuts on dry pan, cool down and blend along with sugar. Remove crust from fridge, place on baking paper and roll out to about 5mm thick circle. Cover it with half of the sugar walnut mixture, leaving about 3-4 cm clear space from the edges. On top of it place pears and sprinkle with remaining sugar walnut mixture. Fold edges of the crust over fruits to create a tart form.
Bake in 180 C (350 F) for 30-35 minutes. 

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...