Chleb pszenny graham na żytnim zakwasie

chleb pszenny na zakwasie

Zauważyłam, że ostatnio pojawiają się tu same słodkości i blog z założenia ogólnie kulinarny powoli przekształca się w bloga o ciastach i deserach. Uwielbiam słodycze, kocham je jeść, robić i fotografować, ale czasami, dla milej odmiany przydałoby się napisać o czymś innym. Wbrew pozorom nie żywię się samymi ciastami i babeczkami 🙂

Z nadejściem jesieni znów wzięłam się za intensywne pieczenie chleba. Nie wiem dlaczego te dwie rzeczy się u mnie łączą, ale koniec lata tak na mnie działa. Znów pieczołowicie hoduję zakwas, który ze względu na coraz niższe temperatury zamieszkał w moim piekarniku. Lubię go hodować. Lubię go mieszać, pamiętać o karmieniu i lubię jego ostry, kwaśny zapach. Nie ma lepszego chleba niż ten na zakwasie. Nie ważne z jakiej mąki, pełnoziarnisty czy nie. Zakwas nadaje mu charakteru.

chleb pszenny na zakwasie

Składniki:

300 g zakwasu żytniego
2 łyżki mąki żytniej typ 2000
4 – 5 łyżek ciepłej wody

500 g mąki pszennej 1850
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka drożdży
1 łyżka oliwy z oliwek
ciepła woda (tyle, żeby wyrobić elastyczne ciasto)

Do zakwasu dodajemy mąkę żytnią i wodę, mieszamy, odstawiamy na ok. 30 min w ciepłe miejsce.

Do aktywowanego zakwasu dodajemy mąkę, sól, drożdże i oliwę. Mieszamy, a następnie wyrabiamy ręką dolewając ciepłą wodę lub, w razie potrzeby, podsypujemy mąkę. Ciasto powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk. Podsypując co jakiś czas odrobinę mąki wyrabiamy ciasto na blacie ok. 10 minut, aż zrobi się bardziej miękkie i podatne na ugniatanie.

Formujemy bochenek, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Po tym czasie można naciąć ostrym nożem wierzch bochenka. Pieczemy w 180ºC przez ok. 50 min do godziny co jakiś czas smarując chleb wodą.

chleb pszenny na zakwasie

 

Zapisz

admin

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.